Steven Wilson - The Raven That Refused To Sing (and other stories)

Autor: Branislav Haspra | 28.3.2016 o 19:17 | Karma článku: 4,50 | Prečítané:  177x

Steven Wilson je skutočne výnimočný zjav na dnešnej hudobnej scéne. Neúnavný workoholik s nedbalým študentským imidžom je v skutočnosti veľmi hĺbavý a senzitívny človek.

S témami ako sú utrpenie, smrť a príprava na ňu sa vysporadúva veľmi decentne dôstojne a ľudsky. S náročnými spoločensko-etickými témami prišiel ešte ako líder skupiny Porcupine Tree, ale až vo svojej sólovej tvorbe dokázal túto problematiku, ktorej sa drvivá väčšina ľudí zámerne vyhýba, odhaliť až na kosť.Na predošlom dvojalbume Grace For Drowning sa Steve vyrovnáva so smrťou otca. Stárnutie a príprava na smrť rezonujú aj na tejto nahrávke. Hneď na úvod je tu Luminol, všetko valcujúca basgitara v kontraste s ňou jemná flautička, zborové vokály a už sa to nezadržateľne valí. Prekvapivý euforický moment nastane keď zrazu vystúpi mohutná mellotronová stena. Akoby sa rozostúpilo nebo a oko prozreteľnosti svojím teplým pohľadom láskavo spočinulo na vyprahnutej krajine.Úžasne oslobodzujúci a povznášajúci moment,ktorý mení ľudskú dušu na svätyňu. Clivá a nostalgická Drive Home, ktorú strieda drsnejšia a dramatickejšia skladba The Holy Drinker. Najradšej však mám epickú lahôdku s názvom The Watchmaker. Na úvod genesisovské déja vu- dvanásťstrunovka a gabrielovský spev. Zimomriavky spoľahlivo naskakujú, striedavo ma oblieva studený pot a horúci. Skladba sa potom rozvinie akoby do šírky takmer objímajúc horizont. Titulná skladba o havranovi ktorý odmietol spievať je o samote a opustenosti na sklonku života. Aj keď som dvojmetrový stokilový chlap, životom už dostatočne vyfackaný a zocelený,t ak táto skladba aj s videoklipom ma dostali do kolien.Z a slzy sa nehanbím. Steven dokázal do necelých desiatich minút vtesnať akoby všetko utrpenie ľudstva a ten batoh bolesti je veľmi veľmi ťažký. Táto skladba je emocionálne cunami a keď vás zastihne nepripravených tak vás zmetie ako fukušimskú atómku.

Steven Wilson je všestranný talent obrovských rozmerov. To docení až história. Zatiaľ čo prevažná väčšina súčasnej hudobnej produkcie sa len tak ledabolo kĺže po povrchu v snahe vyžmýkať čo najviac financií z momentálneho komerčného úspechu, Steven zaťal svoj krompáč poriadne hlboko. Jeho tvorba je dostatočne osviežujúca a obohacujúca pre poslucháčov túžiacich po náročnej sofistikovanej hudbe, ktorá sa nezunuje ani za mesiac, ani za rok. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?