reklama

Steve Hackett - Genesis Revisited II. (Selection)

Gitarista Steve Hackett sa počas svojej sólovej kariéry opakovane vracia ku skladbám skupiny Genesis, ktorej bol členom v rokoch 1971 až 1977, akoby niečo bolo ešte nedopovedané. Nejedná sa však iba o nostalgické spomínanie na toto výnimočne plodné tvorivé obdobie alebo o nejakú obsesiu, ale Steve sa snaží týmto skladbám vdýchnuť aj novú atmosféru a poňať ich z trochu iného uhla pohľadu. Predošlý návrat - Genesis Revisited I. (1996) ma až tak neoslovil. Síce perfektne zahrané a naspievané, ale zároveň tak trochu akademicky chladné. Genesis Revisited II. je oveľa vrúcnejšie, precítenejšie a cítiť, že inštrumentalisti (najmä Steve) a tiež aj hosťujúci speváci dali do toho všetko. Pristupovali k tomu s rešpektom a s pokorou akoby to malo byť už poslednýkrát.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Genesis Revisited II. vyšiel ako dvojdiskové vydanie a tiež aj ako cenovo prijateľnejšie jedno CD (selection). Toto lacnejšie jednodiskové vydanie má tiež plnohodnotný booklet s krásnymi obrázkami zachytávajúcimi atmosféru jednotlivých skladieb a nechýbajú ani texty. A začína raritou, ktorú na dvojdiskovom vydaní nenájdete, skladbou Carpet Crawlers (pôv. 1974). Spevu sa bravúrne zhostil charizmatický škót Ray Wilson (Stiltskin), ktorý pôsobil aj na poslednej štúdiovke Genesis - Calling All Stations (1997). Podobnosť jeho prejavu s Petrom Gabrielom je až zarážajúca. Eleventh Earl Od Mar (1977) zaspieval Nad Sylvan (Agents Of Mercy) a The Lamia (1974) Nick Kershaw. Dancing With The Moonlit Knight (1973) začína nezvykle kratučkým akustickým gitarovým introm a až potom príde to známe „Can You Tell Me, Where My Country Lies...“. Entangled (1977) je emocionálne cunami, o ktoré sa postaral Jakko Jakszyk a krehká blondýna Amanda Lehmann. Ideálny song na zmäknutie zatrpknutej ľudskej duše a môže sa pritrafiť aj nejaká tá slzička. Amanda zažiarila aj v Shadow Of The Hierophant (1975), jedinej sólovej skladbe Steva Hacketta na tomto albume. Can Utility and The Coastliners (1972) v podaní známeho génia a hudobného workoholika Stevena Wilsona (Porcupine Tree) nemá chybu a legendárny John Wetton (King Crimson, Asia) v Afterglow (1977) snáď už nepotrebuje ani komentár. A sme na konci. Gary O´Toole podal v záverečnej Blood On The Rooftops (1977) jednoznačne najslabší spevácky výkon zo všetkých zúčastnených interpretov. Tento chlapík je pôvodne bubeník a dlhoročný spolupracovník Steva Hacketta, ale musím povedať, že spev mu veľmi nejde. Asi jediné slabé miesto na tomto albume. Napriek všetkému je Genesis Revisited II. (Selection) veľmi príjemne strávenou hodinkou.

Branislav Haspra

Branislav Haspra

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Keď som mal šestnásť, oslovil ma album Lamb Lies Down On Broadway od Genesis. Bol to ako zásah zhora. Už vtedy som vedel, že je to pre mňa láska na celý život. Zoznam autorových rubrík:  Neo-ProgArt/Progressive RockHudba - nostalgické spomienkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu