Yes - Close To The Edge (1972)

Autor: Branislav Haspra | 18.3.2014 o 12:11 | (upravené 18.3.2014 o 12:17) Karma článku: 9,92 | Prečítané:  407x

Len ťažko uveriť, že tento artrockový smaragd má už 42 rokov. Ten čas ale letí... Po výbornom albume Fragile sa členovia Yes v zložení Anderson, Brufford, Wakeman, Howe a Squire znovu stretli v štúdiu a nahrali jeden z najzásadnejších albumov hudobnej histórie -Close To The Edge.

Titulnú štvordielnu osemnásťminútovú kompozíciu  otvára spev vtákov. Romantická idylka  však dlho netrvá, pretože trilkovanie je prerušené disharmonickými zvukmi a keď sa vyjasní a tóny sa vyčistia ako záblesk slnka sa objaví úvodný motív The Solid Time Of  Change. Anjelský hlas Jona Andersona je krištáľovo čistý a detsky nevinný. Texty sú ťažko uchopiteľné a konkrétny význam mi uniká. Je to zvláštna  poézia na spôsob opisu  mystického  transcendentálneho univerza. V časti I Get Up I Get Down, konkrétne v  dvanástej minúte nastáva zdrvujúci orgastický moment rovnajúci sa zásahu elektrickým prúdom. Rick Wakeman a jeho kostolný organ! Tu sa spája nebo so zemou, lúč božieho svetla preniká cez husté čierne mraky a človek stojí v nemom úžase. Niečo ako prerod sveta! AND YOU AND I je druhá desaťminútová kompozícia, rovnako štvordielna. Situácia sa skľudní a má takmer romantický zasnený nádych. Anderson spieva za sprievodu Howeovej dvanásťstrunovej akustickej gitary úžasne precítene ako nebeský cherubín. Refrén je hymnicky vznešený a preniknutý nostalgiou za niečim krásnym. SIBERIAN KHATRU je už z  iného súdka. Rytmický nadupaný song s  pulzujúcou Squireovou basgitarou a  s  viachlasným spevom. Virtuozita všetkých inštrumentalistov je ohromujúca a Andersonov spev, to je jedna báseň.

Close To The Edge od skupiny Yes je jednoducho železobetónový pilier hudby, vystužený najkvalitnejším stavebným roxorom zo švédskej ocele, ktorý sa týči až do nebeských výšin. Zásadné dielo preverené časom, ošľahané vetrom a dažďom, ale navzdory tomu stále rovnako silno žiariace svojou smaragdovou zeleňou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?