Phil Collins - But Seriously (1989)

Autor: Branislav Haspra | 9.3.2014 o 13:27 | Karma článku: 6,01 | Prečítané:  341x

But Seriously je nielen podľa mňa vrchol tvorby Phila Collinsa. Prvý singel Hang In Long Enough vyšiel na jeseň roku 1989 a je z neho cítiť nielen poctivé muzicírovanie, ale aj nefalšovanú radosť. Tento album znamená pre mňa veľa aj v tom zmysle, že tieto piesne som počúval počas sametovej revolúcie a nasledujúci rok po nej. Bola to doba plná eufórie, nadšenia a nádeje. Rúcal sa tu režim, ktorý nedovoľoval mimo iného ani slobodné šírenie západnej rockovej hudby, čo považujeme dnes za samozrejmosť.

Phil na tomto albume otvoril témy vyslovene aktuálne. Ľudské práva, ľudská dôstojnosť, sociálne problémy, náboženské a rasové konflikty, ale aj záležitosti bežného života, vzťahy v rodinách a samozrejme nechýba ani láska. A treba pripomenúť aj celú plejádu Philových priateľov, vynikajúcich muzikantov, ktorí na tomto albume hosťujú. Steve Winwood známy aj zo skupín Blind Faith alebo Traffic, David Crosby... A najkrajšie gitarové sólo vykúzlil Eric Clapton v skladbe I Wish It Would Rain Down. V Do You Remember sa odohráva dojímavý príbeh detskej platonickej lásky, atmosféru zvýrazňuje aj čierno-biely videoklip. Táto hudba ide od srdca a cítiť z nej úprimnosť výpovede. A vnímavý poslucháč ju srdcom aj prijíma. Od srdca k srdcu. V tématickej skladbe Colours Phil oddeluje pomalé intro od záverečného vyvrcholenia úžasným sólom na bicie nástroje a perkusie. Text je opäť naliehavý - apartheid v JAR. Svetovým megahitom sa stala skladba Another Is Day In Paradise. Opäť pôsobivý čierno-biely klip, na ktorom sú opustení ľudia bez domova, spiaci na kartónoch v uliciach veľkomiest v tieni mrakodrapov. Smutný paradox života, ohromné bohatstvo a absolútna bieda tak tesne vedľa seba. Pestrosť albumu zaručuje aj jazzová inštrumentálka Saturday Night... Krehký vzťah otca a syna - Father To Son. A na záver nádherná balada Find A Way To My Heart. Platňa But Seriously si našla cestu k môjmu srdcu okamžite a dovolím si povedať, že táto hudba a texty výrazne ovplyvnili môj život. Na okamihy prežité s touto hudbou sa nezabúda a pre mňa je povinnosťou mať originál cd na čestnom mieste v mojej hudobnej zbierke. Album dosiahol v roku 1990 vrcholy rebríčkov predajnosti nielen v Európe a USA, ale tiež aj v Austrálii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?